02 a 05 de abril de 2023, CentroSul - Centro de Convenções - Florianópolis/SC April 02nd to 05th, 2023, CentroSul - Convention Center - Florianópolis/SC

SCIENTIFIC COMMITTEE

SCIENTIFIC COMMITTEE

Committee Chairman: Thales Sehn Körting, Phd (INPE)

  • Adriana Gomes Affonso (FUNDEP)
  • Adriane Parraga (UERGS)
  • Alexandre Cândido Xavier (UFES)
  • Ana Paula M. A. Cunha (CEMADEN)
  • Antonio Maria Garcia Tommaselli (UNESP)
  • Antonio Miguel Vieira Monteiro (INPE)
  • Aurea Maria Ciotti (USP)
  • Bárbara Maria Giaccom Ribeiro (UFSM)
  • Camila Souza dos Anjos Lacerda (IFSULDEMINAS)
  • Carlos Alessandre Domingos Lentini (UFBA)
  • Carlos Eduardo Pellegrino Cerri (USP/ESALQ)
  • Carlos Roberto de Souza Filho (UNICAMP)
  • Cibele Hummel do Amaral (CIRES, USA)
  • Cláudia Maria Almeida (INPE)
  • Claudia Robbi Sluter (UFRGS)
  • Clódis de Oliveira Andrades Filho (UFRGS)
  • Daniel de Castro Victoria (EMBRAPA)
  • Daniel Zanotta (UNISINOS)
  • Débora Olivato (CEMADEN)
  • Denise Cybis Fontana (UFRGS)
  • Dilce de Fatima Rossetti (INPE)
  • Douglas Morton (NASA, USA)
  • Édson Bolfe (EMBRAPA)
  • Edson Eyji Sano (EMBRAPA)
  • Edson Mitishita (UFPR)
  • Eduardo Moraes Arraut (ITA)
  • Eliana Lima da Fonseca (UFRGS)
  • Evlyn Márcia Leão de Moraes Novo (INPE)
  • Fabio Marcelo Breunig (UFSM)
  • Fernando Pellon de Miranda (PETROBRAS)
  • Flavia Farina (UFRGS)
  • Flavio Deppe (SIMEPAR)
  • Gilberto Ribeiro de Queiroz (INPE)
  • Gilson A. O. P. Costa (UERJ)
  • Giovanni de Araujo Boggione (IFG)
  • Haron Abrahim Magalhães Xaud (EMBRAPA)
  • Helen Gurgel (UNB)
  • Irving Foster Brown (WHRC, USA)
  • Isabel de Castro Siva (IPAM)
  • Jefersson A. dos Santos (UFMG)
  • João Vitor Meza Bravo (UFU)
  • José Alberto Quintanilha (USP)
  • Jose Marinaldo Gleriani (UFV)
  • Karla da Silva Rocha (UFAC)
  • Kátia Kellem da Rosa (UFRGS)
  • Leila Maria Fonseca (INPE)
  • Lênio Soares Galvão (INPE)
  • Leonardo Bacelar Santos (CEMADEN)
  • Liana Anderson (CEMADEN)
  • Lino Augusto Sander de Carvalho (UFRJ)
  • Luciana R. Londe (CEMADEN)
  • Luciano Ponzi Pezzi (INPE)
  • Luis Marcelo Tavares de Carvalho (UFLA)
  • Marcelino Pereira dos Santos Silva (UERN)
  • Marcos Adami (INPE)
  • Maria de Lourdes Bueno Trindade Galo (UNESP)
  • Maria Isabel Sobral Escada (INPE)
  • Maria Luiza Correa da Camara Rosa (UFRGS)
  • Marisa Gesteira Fonseca (VERATERRA)
  • Maristela Ramalho Xaud (EMBRAPA)
  • Matheus Pinheiro Ferreira (IME)
  • Mauricio Galo (UNESP)
  • Milton Kampel (INPE)
  • Natalia Rudorff Oliveira (INPE)
  • Osmar Abílio de Carvalho Júnior (UNB)
  • Pedro Paulo da Silva Barros (UFU)
  • Raul Queiroz Feitosa (PUC-RJ)
  • Rogério Galante Negri (UNESP)
  • Romario Trentin (UFSM)
  • Sandra Maria Fonseca da Costa (UNIVAP)
  • Sidnei Luis Bohn Gass (UNIPAMPA)
  • Silvana Amaral Kampel (INPE)
  • Sonaira Souza da Silva (UFAC)
  • Thales Sehn Körting (INPE)
  • Thiago Sanna Freire Silva (US, UK)
  • Veraldo Liesenberg (UDESC)
  • Victor Fernandez Nascimento (UFRGS)
  • Washington de Jesus Sant´anna da Franca Rocha (UEFS)
  • Waterloo Pereira Filho (UFSM)
  • Yhasmin Mendes de Moura (UL, UK)
  • Yosio Edemir Shimabukuro (INPE)